Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας η Χιμπέρνιαν

Η Χιμπέρνιαν προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας, για δεύτερη συνεχή χρονιά, αποκλείοντας στο χρονικό πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης με 4-2 τη Μάδεργουελ στα πέναλτι, αφού κανονική διάρκεια και παράταση ολοκληρώθηκαν 2-2.

Η γηπεδούχος Χιμπέρνιαν προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Ντόιτζ στο 52΄ και Ιρβάιν στο 80΄, αλλά η χαλάρωση σε συνδυασμό με την αντίδραση της Μάδεργουελ έφερε τα πάνω-κάτω. Ένα λεπτό μετά το 0-2 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Λάμι, για να ισοφαρίσουν στο 88΄ με τον Γουάτ.

Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα και στα πέναλτι οι παίκτες του Τζακ Ρος φάνηκαν πιο ψύχραιμοι ευστοχώντας στα τέσσερα από τα πέντε που εκτέλεσαν, με τους Μπόιλ, Χάλμπεργκ, ΜακΓκιν και Πορτέους (άστοχος ο Νίσμπετ).

Για το συγκρότημα του Γκρέιαμ Αλεξάντερ ευστόχησαν οι Κόουλ και Λονγκ κι αστόχησαν Ο΄ Χάρα και Λόουλες.