Στους «4» η κάτοχος του τίτλου Μπούργκος (vid)

Παρούσα στα ημιτελικά του Basketball Champions League θα είναι η κάτοχος του τίτλου Μπούργκος. Η ισπανική ομάδα, η οποία κατέκτησε τον τίτλο του BCL στην Αθήνα, τον περασμένο Οκτώβριο, απέκλεισε στον προημιτελικό του final-8, στο Νόβγκοροντ, την ομάδα του Στέφανου Δέδα, Χαποέλ Χολόν, με 86-77. Ο Έλληνας προπονητής «εξερράγη», όταν δέχτηκε δύο μαζεμένες τεχνικές ποινές τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, επιτέθηκε και φραστικά σε έναν από τους διαιτητές και εν συνεχεία πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα η ομάδα του να ολοκληρώσει χωρίς αυτόν στον πάγκο την αναμέτρηση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Δέδας: «Δεν μου άξιζε να αποβληθώ»

Αντίπαλος της Μπούργκος στον ημιτελικό της Παρασκευής (7/5, 21:30) θα είναι η γαλλική Στρασμπούρ, η οποία νωρίτερα σήμερα (6/5) έθεσε εκτός την ισχυρή Τενερίφη. Στο πρώτο χρονικά ζευγάρι των ημιτελικών αύριο (7/5, 19:00), η ισπανική Σαραγόσα αντιμετωπίζει την τουρκική Πινάρ Καρσίγιακα.

Αν και η ισραηλινή ομάδα παρέμενε στη διεκδίκηση μέχρι να αποβληθεί ο προπονητής της, Στέφανος Δέδας, το επιθετικό κρεσέντο της Μπούργκος, κυρίως στην 4η περίοδο, έκανε τη διαφορά. Πρώτος σκόρερ της ισπανικής ομάδας αναδείχτηκε ο Βιτόρ Μπενίτε με 26 πόντους και 14 πρόσθεσε ο Άλεξ Ρενφρόε. Από τους ηττημένους, ο Αζάια Μάιλς είχε 23 πόντους με 5/5 τρίποντα και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-35, 54-60, 77-86

Η Μπούργκος ξεκίνησε δυνατά και ξέφυγε με +9, αλλά η Χολόν αντέδρασε απάντησε με σερί 8-0 για να μειώσει στον πόντο. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς στο +5, 19-24, αλλά οι Ισραηλινοί βρήκαν τρίποντα απί ΜακΓκί και Πνίνι για το επιμέρους σκορ 18-5 μέσα σε έξι λεπτά. Η Χαποέλ ξέφυγε με 37-29, ενώ πήγε με +4 (39-35) στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο, οι Μπενίτε και Ρένφρο έδωσαν προβάδισμα στην Μπούργος (46-48 στο 25′), ο Ριβέρο έκανε το 48-55 στο 28′, αλλά η Χαποέλ Χολόν μείωσε στο -6 (54-60 στο 30΄) και παρέμενε «ζωντανή» στην προσπάθεια για πρόκριση στα ημιτελικά. Όμως, στις αρχές της 4ης περιόδου, με τον Σάλβο να σκοράρει, η Μπούργος ξέφυγε με διψήφια διαφορά, 54-64 στο 32ο λεπτό. Με τρίποντο του Μπενίτε, η ομάδα του Ζοάν Πεναρόγια «έγραψε» το 54-67 και όταν ο Στέφανος Δέδας αποβλήθηκε 3:55 πριν από το φινάλε, η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Μπούργκος.

Διαιτητές: Ματσόνι (Ιταλία), Λανζαρίνι (Ιταλία), Κοζλόφσκις (Λετονία)

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Στέφανος Δέδας): Ντε Ζέου 11 (1), Χάρις 9 (1), Μάιλς 23 (5), Πνίνι 8 (2), Γουόρκμαν 8, Μπουρντιγιόν 3 (1), Τζόνσον 5, ΜακΓκί 10 (1)

ΜΠΟΥΡΓΚΟΣ (Ζοάν Πεναρόγια): Κουκ 1, Χόρτον 9 (1), Ραμπασέδα 4, Ρένφρο 14 (1), Ριβέρο 11 (1), Μπαρέρα, Μπενίτε 26 (2), Κράβιτς 8, ΜακΦάντεν 5, Σαλάς 1, Σάλβο 7 (1)