Η Σαμπντόρια «λύγισε» τη Ρόμα

Με νίκη του γηπεδούχου ολοκληρώθηκε το τελευταίο σημερινό παιχνίδι για την 34η αγωνιστική της Serie A. Αν και βαθμολογικά αδιάφορη, η Σαμπντόρια κατέβαλε την αντίσταση της Ρόμα, επικρατώντας με 2-0 στο «Λουίτζι Φεράρις». Ο Αντριέν Σίλβα έβαλε τους «μπλουτσερκιάτι» μπροστά στο σκορ λίγο πριν το ημίχρονο και ο Γιάκουμπ Γιάνκτο «κλείδωσε» την επικράτηση της «Σαμπ», την ώρα που η Ρόμα έχασε πέναλτι με τον Τζέκο στο 71΄.

Στο μεταξύ, τρεις πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια που καταβάλλει για έξοδο στο νέο Champions League, πρόσθεσε στη συγκομιδή της η Γιουβέντους. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η «βέκια σινιόρα» επιβλήθηκε 2-1 της Ουντινέζε στο «Φρίουλι» και παρέμεινε εντός της προνομιούχου πρώτης τετράδας. Με τη συμπλήρωση 82 λεπτών αγώνα η «Γιούβε» ήταν πίσω στο σκορ, ωστόσο στη συνέχεια ανέλαβε… δράση ο Κριστιάνο Ρονάλντο και με δύο γκολ οδήγησε τους φιλοξενούμενους στη νίκη.

Από εκεί και πέρα, πρωταθλήτρια Ιταλίας για την αγωνιστική περίοδο 2020-21 και συνολικά 19η φορά στην Ιστορία της είναι από σήμερα η Ίντερ. Οι «νερατζούρι» εκμεταλλεύθηκαν την βαθμολογική απώλεια της Αταλάντα, η οποία αναδείχθηκε ισοπαλη 1-1 με τη Σασουόλο στη Ρέτζιο Εμίλια, και κατέκτησαν και μαθηματικά το «σκουντέτο» μετά από 11 χρόνια, αφού η διαφορά των 13 βαθμών που έχουν από την ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι, αλλά και τη Μίλαν δεν μπορεί να καλυφθεί στα τέσσερα παιχνίδια που έχουν αμφότερες να δώσουν έως το τέλος του πρωταθλήματος. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά με τους «νεροβέρντι».

Τέλος, με τον Κώστα Μανωλά να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Νάπολι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κάλιαρι στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα». Ο Μπάμπης Λυκογιάννης συμπεριλήφθηκε στην αρχική ενδεκάδα της ομάδας από τη Σαρδηνία και αντικαταστάθηκε στο 81΄ από τον Αλμπέρτο Τσέρι.